פוסט משותף של הגר צימרמן ביקובסקי ואתי סורוז’ון

בכל פעם שאתם לא מצליחים לעשות לייק, או אם הסטטוס שעדכנתם פתאום מופיע פעמיים ואם הוא לפעמים פשוט נעלם, דעו לכם שאי שם במעבדות פייסבוק משהו מתבשל. בשבוע האחרון פייסבוק הציגה כמה שינויים משמעותיים בממשק שהחזירו אותה לכותרות, ולא בהכרח לחיוב. זה התחיל ביישור קו עם כמה פיצ’רים בגוגל+ והפך למפולת עדכונים שקשה לעמוד בקצב שלה.

נראה שפייסבוק ניסתה להחזיק את המקל בשני קצותיו ולספק כלים לעדכונים חיים למכורים, ורק את החדשות החשובות למי שמתעדכן פעם בכמה ימים או שבועות. התוצאה המתבקשת: היא הצליחה להרגיז את כולם. מאז העדכון אפשר לקרוא ב- Ticker החדש בעיקר קיטורים על השינוי, דרכים לבטל אותו ואיחולים פליליים למארק צוקרברג.

ופה זה לא נגמר: ממש ברגעים אלה נפתח f8, כנס המפתחים השנתי של פייסבוק ועל-פי השמועות שם יוכרזו שינויים דרמטיים הרבה יותר. החדשות מ- f8 הן נושא לפוסט בפני עצמו שנפרסם בקרוב, ובראשן הפרופיל החדש – ה- Timeline, עמוד אחד ששואף לספר את הסיפור כולו, ולצידו שינויים לא פחות דרמטיים באפליקציות ומשחקים. רוצים לקבל את הפרופיל החדש לפני כולם? הנה מדריך קצר.


הצצה לפרופיל החדש

הצצה לפרופיל החדש


 

ובחזרה לסיבה אליה התכנסנו: הנה 5 (וחצי) שינויים מהותיים שהתרחשו בימים האחרונים, ומה המשמעות שלהם לנוכחות של מותגים בפייסבוק.


1. Ticker

הראשון והבולט ביותר בממשק המעודכן הוא אזור עדכונים חיים שבמבט ראשון נראה בלתי מזיק. הבעיה היא שאי אפשר להסתפק במבט ראשון: ה- Ticker מתעדכן כל כמה שניות עם פעולות חדשות של חברים ופשוט דורש את תשומת הלב שלנו.

הצד השימושי: אפשר להצטרף לדיונים בטיקר מבלי לעבור חלון, כך שאם כבר גללתם עד למטה בעמוד ואתם רוצים להגיב על סטטוס של חבר שהרגע פורסם תוכלו לעשות זאת ע”י מעבר מעל הטיקר – חלון צף יפתח ואתם תוכלו לעשות לייק ולהגיב.

עבור פייסבוק זהו כלי שיעזור לחנך את הגולשים להסתכל שוב על האזור הימני במסך בו מוצגות פרסומות, ואם אפשר להכניס גם בתוכו פרסום מה טוב.  בשביל רוב המשתמשים יש הסכמה שזה סתם כלי מעצבן, ולחברות התרופות זה מצוין: העליה בביקוש לריטלין מובטחת. 🙂

ומה עם מותגים? אם הוא ימלא את תפקידו כראוי, הוא עשוי לעזור למותגים בהפצה של עדכונים ועמודים למעגל חברים שני.הטיקר החדש. קליק להגדלהואם כבר מותגים, אי אפשר בלי מילה על Ticker האפליקציות. הוא ממוקם לצד כל אפליקציה ומציג פעולות אחרונות של חברים במשחקים ואפליקציות. מרגע ההשקה הוא כבר מכיל מודעות ממומנות, והוא עשוי לתרום לויראליות של אפליקצייות.

2.שינויים ב- Newsfeed

האזור המרכזי והחשוב ביותר בפייסבוק הוא ה- Newsfeed, בו מופיעים עדכונים של חברים. שורת הסטטוס הוסתרה ובשביל לכתוב סטטוס צריך ללחוץ על הכפתור “Update Status”, ועכשיו גם אפשר לשתף רק רשימה מסוימת, בלי שכל שאר החברים יראו מה כתבתם. מצוין כדי לשתף את החברים הקרובים בעניינים אישיים יותר, לדבר על העבודה עם עמיתיכם בלי שאף אחד יראה מה שיתפתם וכו’.

גם החלוקה הותיקה בין עדכונים בולטים (Top News) ועדכונים אחרונים (Most Recent) בוטלה, במקומה  אל כל עדכון צורף משולש כחול שבהיעדר שם מוצלח יותר כך קורא לו מי שמחליט להתייחס אליו. המשולש מאפשר לכל אחד לסמן את העדכונים החשובים לו וכך לעזור לפייסבוק לספק עדכונים יותר רלוונטיים. פייסבוק תמיד שאפה להציג את העדכונים הרלוונטיים לנו ביותר, והפעם היא מבקשת מהמשתמשים להיות הרבה יותר אקטיביים ולעזור לה. לדעתי זה פשוט לא יעבוד.

אם יש דברים (או חברים) שפחות מעניינים אתכם, אפשר להסיר את העדכונים מהם ע”י לחיצה על החץ הקטן מימן למעלה (מול תמונת הפרופיל של המשתמש) ולבחור ב- Unsubscribe from.

עוד מוקדם לדעת איך השינוי ישפיע על עמודי מותג, אבל הם בדרך-כלל הראשונים להיפגע בשינויים מהסוג הזה. כבר עכשיו עדכונים על עמודים או עדכונים שקיבלו לייק או תגובה נדחקו רק אל הטיקר.

3. רשימות חברים

“Guess what? Nobody wants to make lists” -Mark Zuckerberg

כן כן, רשימות חברים. הן תמיד היו קיימות, צוקרברג אפילו מאוד מאמין בהן אבל אם תחפשו טוב תמצאו ציטוט שלו מ-2010 שבו הוא אומר בגדול, שעם כל הכבוד לרשימות אף אחד לא רוצה להתעסק בהן.

מאז הגיע גוגל+ ואיתו שיטת המעגלים, ועכשיו תורה של פייסבוק לייצר עבורנו רשימות חברים בגירסה שלה, רשימות חכמות שהיא מייצרת בעצמה ומעודדת אותנו לעדכן כמו רשימות של חברים קרובים, חברים לעבודה או מהלימודים.

עם רשימת החברים החדשה קל מאוד לראות רק את העדכונים שבאמת מעניינים אתכם. למשל, כדי לראות רק מה שכתבו החבר’ה במשרד אני יכולה ללחוץ על הרשימה שהכנתי בשם Blink ולראות רק עדכונים של כל מי שיושב סביבי (ובחדר ליד, וזה שלידו).

החשיבה מעניינת, הביצוע קצת מוזר ובשורה התחתונה למותגים: גולשים שישתמשו יותר ברשימות החברים האוטומטיות ייחשפו פחות לעמודים ונצטרך להתאמץ עוד יותר כדי להגיע אליהם.

4. פעולות אחרונות של חברים בעמודים

לשונית חדשה שהתווספה לכל העמודים ומאפשרת לכל אחד לצפות בפעולות האחרונות בעמוד של חברים שלו. רוב האינטראקציה של משתמשים עם עמודים מבוצעת מה- Newsfeed ולא מהעמוד עצמו, אז הערך בלשונית הזו לא ברור וגם לא מדיד, וגם אי אפשר להסיר אותה. סוג של נדל”ן מבוזבז.

5. ה- Sponsored Stories משתדרגים

Sponsored Stories זהו סוג מודעות פרסומת חדש יחסית, שבשקט בשקט קיבל פוש משמעותי.  בהכללה הן מציגות עדכון מהעמוד כפי שפורסם, כולל מס’ הלייקים והתגובות שקיבל באזור השמור לפרסומות בצד  מין. כך הוא מציף את העדכון לחברים בעמוד שלא בהכרח נתקלו בו, ולחברים של חברים שלהם.

זה כלי שימושי שמפיק תוצאות מצוינות עם חסרון משמעותי אחד: הוא תמיד הציף את העדכון האחרון שעלה בעמוד. אם רצינו לקדם פעילות או מבצע מסוים, היינו צריכים לדאוג תמיד שזה יהיה הפוסט האחרון שפורסם בעמוד כדי שהוא יופיע.

עם השינויים האחרונים גם זה עודכן, ואפשר לבחור איזה פוסט לקדם מה שניטרל את החסרון הגדול ביותר של הכלי הזה.

5 וחצי: כמה שינויים קטנים ששווים עדכון

תמונות: בעקבות הלחצים תצוגת התמונות השתנתה משחור ללבן ועברה עוד כמה גלגולים בדרך. ב- Newsfeed החדש הן גם גדולות ובולטות יותר, וגם תצוגת אלבום השתנתה.

למותגים זה יכל להיות מצוין, אבל גודל התמונות שמתפרסמות מעמודים נשאר במצבו הישן.


מעקב (Subscribe): בגדול, זה כלי שמאפשר לעקוב אחרי עדכונים ציבוריים של מישהו גם בלי להיות חבר שלהם. הוא שימושי במיוחד לבעלי פרופיל אישי פופולארי במיוחד שהגיעו למכסת 5,000 החברים המותרת לפרופיל, ולא רוצים לעבור לעמוד. אנשי מפתח בחברות בחו”ל ימצאו בו הרבה תועלת, בארץ תראו לי מנכ”ל חברה גדולה שמתקשר ישירות עם לקוחותיו. 🙂


ביטול ה- Updates לעמודים: העדכונים שעמודים יכלו לשלוח לכל החברים בעמוד לתיבת הדואר הנכנס יבוטלו החל מה-30/9. הם מעולם לא הניבו תוצאות מרשימות וכמות המשתמשים שטרחו להציץ באזור הנידח ב- Inbox אליו הן מגיעות אפסית, אז ההחלטה די מובנת. לנו נשאר לקוות שאולי במקומו נקבל כלי עוצמתי יותר לפנייה ישירה לכל חברי העמוד.


ואם הגעתם עד לפה, בונוס למתמידים: איך להיפטר מהטיקר?! המוטרדים והמוסחים יכולים להתקין את התוסף של אריק פריימוביץ לכרום שמעלים אותו. ואפשר גם ככה:גם זו דרך להיפטר מהטיקר.