לא הרבה דרוש בכדי ליצור פעילות באזז ברשת ובכל זאת דרוש כל כך הרבה. בכנס האינטרנט DLD האחרון הציג יוסי ורדי מיו טיוב קטע מאופרה ששר לוצ’יאנו פאברוטי. באולם הדהד קולו המושלם של פאברוטי והקהל שכרגיל לא הבין על מה מדובר התמוגג מהצלילים. אחר כך הציג ורדי סרטון אחר, הפעם של מתמודד מהתוכנית כוכב נולד בבריטניה. זמר אופרה לא מוכר, ודאי לא כמו פאברוטי בשם פול, שבחר להופיע מול השופטים באותו קטע של פאברוטי. בסוף הסרטון ניגש ורדי לבדוק את מספר הצפיות בכל אחד מהסרטים. לסרטון של פאברוטי היו מיליון ומאה אלף צפיות, מכובד. לסרטון של הטנור מכוכב נולד היו … 41 מיליון צפיות.

מה הפך את הקטע של זמר אנונימי יחסית, אחד מעשרות אלפים שמתגלגלים ביוטיוב לכל כך פופולארי? בהגיון האינטרנטי הפשוט, הגוגלי, מי שהפך את הסרטון לפופולארי הם מי שאחראים לכל הצלחה אחרת באינטרנט, הגולשים. רבים מהם בחרו להעביר את הסרטון במייל, או להפנות אליו מהבלוגים או מהכרטיסים שלהם ברשתות חברתיות וכך רבים נתקלו בלינק והגיעו לסרטון. אבל השאלה הגדולה יותר והמורכבת יותר לתשובה היא מה יצר את הבאזז? מה הניע את הגולשים להעביר בכזו מהירות את הלינק?

סודות הבאזז ברשת כפי שאיבחן ורדי באותה הרצאה מצויים עמוק בתחום הרגש. האינטרנט אם יורשה לי לצטט בשפת המקור Is all about the emotional layer. בדיוק כמו ברומנטיקה, כמו בדרך לליבה של אהבה חדשה כך גם בדרך לליבם ולמקלדותיהם של הגולשים, אין דרך אחת ואין נוסחת קסם. פעם הדרך היא להצחיק, פעם להתחכם, פעם להיות קשוח ומנוול ופעם להיות רגיש ומתחשב. התשובה כמו שיודע כל רומנטיקן מתחיל איננה בביצוע, היא עמוק עמוק במחקר. ככל שתטיבו ללמוד ולהכיר את מי שעומד מולכם כך תוכלו להתאים את הטקטיקה כדי לזכות באמונו ואהבתו.

מהלכי באזז ברשת היו כאן מאז ומעולם אבל נראה כי ככל שגדלות זירות השיחה ברשת וככל שמצטמצמים תקציבי השיווק, הם הופכים כלי מרכזי יותר ומדובר יותר. מאחר ואין דרך אחת לרקוח מהלך באזז מוצלח בחרתי שבעה מהלכים שהצליחו מאוד, שלושה מהם לפניכם כאן והיתר יועלו כאן בהמשך. אם אתם מכירים מהלכים מוצלחים כאלו, אתם מוזמנים להוסיף ולנתח אותם בתגובות.

1. ברגר קינג – “תקריב 10 חברים”. קמפיין זריז של ברגר קינג בפייסבוק שקרא לגולשים להסיר עשרה חברים מרשימת החברים שלהם בתמורה לוופר. בתוך שבוע 20 אלף חברי פייסבוק הסירו 200 אלף חברים. בנקודה הזאת פייסבוק חסמה את הפעילות וברגר קינג זכתה בחשיפה עצומה.

מה אפשר ללמוד מזה: לכל מדיה יש את המטבע שלה וחשוב להכיר אותו. חברים הם המטבע של פייסבוק, ולמי אין חברים שהוא מת להסיר מהרשימה. ברגר קינג כיוונה לשם תוך הכרות והשתלבות ברשת החברתית בא היא פעלה.

2. HP – “31 ימים של הדרגון”. HP חילקה 31 מחשבים יוקרתיים מדגם דרגון 31 לבלוגרים בבקשה שהם יגרילו את המחשב בין הקוראים שלהם. כל מחשב היה מצויד בסרטים שתרמה לפרויקט סוני, במעבד אולטרה חזק שתרמה אינטל ובעוד רכיבים שתרמו חברות מובילות. התחרויות בבלוגים השונים הניבו גידול של 84% במכירות הדרגון.

מה אפשר ללמוד מזה: שגיקים לא מתים, הם רק מתחלפים.. וברצינות, שיש מקום רחב מאוד לשיתוף פעולה בין מותגים בפעילות באזז.

3. פורד – מנכ”ל פורד משיב לגולשים בטוויטר. סקוט מונטי, סמנכ”ל המדיה החברתית בפורד, משכנע את מנכ”ל פורד אלן מולאלי לענות לגולשים בטוויטר באחד הימים הקשים ביותר בתעשיית הרכב. המהלך זוכה לחשיפה בינלאומית בכל אמצעי המדיה.

מה אפשר ללמוד מזה: חשוב להיות שם ולהקדיש לנושא אנשים מתאימים ונלהבים, הרגע הרלוונטי לשילוב ההנהלה הבכירה ויצירת החזר על ההשקעה לארגון יגיע בזכותם.