*/

הקשבה ושינוי: השלב הבא במדיה חברתית לארגונים

כמו כל טכנולוגיה חדשה גם המדיה החברתית עברה את כל השלבים המתבקשים, החל מ”מה זה בכלל השטויות האלו” דרך “בוא נחסל את זה לפני שזה יחסל” אותנו ועד ל”בוא נעשה את זה” ו- “וואו זה ישנה את העולם”.

מדיה חברתית בארגונים

מה השלב הבא?

היום, חמש שנים מאז החלה לצמוח המדיה החדשה נראה כי בישראל מרבית הארגונים השלימו או לקראת סיום השלב הראשון בשילוב הארגון במדיה החברתית. ההגדרה הטובה ביותר לשלב הזה ותסלחו לי על הצבאיות הוא שלב הפריסה.

שלב ראשון, פריסה: בשלב זה ארגונים למעשה כבר בחרו להם באילו ערוצים לפעול (בארץ לרוב הערוץ הוא פייסבוק אבל גם יוטיוב או טוויטר הם ערוצים שחלק מהארגונים פעילים בהם), הכריעו פחות או יותר את הקרב מי יהיה אחראי על המדיה החברתית בארגון (השיווק או הדוברות- לרוב השיווק), צברו לעצמם קהל והחלו לנהל תוכן באמצעות סוכנויות או בעצמם בכדי לפעול ולהפעיל את הקהל לאורך זמן בערוצים שנבחרו.

במרבית הארגונים כבר פועל תהליך למתן מענה שירותי במדיה החברתית, הוגדר תקציב מסוים הנדרש לתחום וגובש סט ראשוני של יעדים ומטרות, לרוב יעדים כמותיים של מספר חברים ורמת השתתפות (engagement).

שלב שני, הקשבה ושינוי: בשלב זה מתמנה אחראי על מדיה חברתית בארגון שתפקידו לשלב בין המחלקות השונות. בתהליכי העבודה של הארגון במדיה חברתית לוקחים חלק גם אגפי המכירות, השירות, המחקר והפיתוח העסקי. קהילות צרכנים מוקמות ומנוהלות לאורך זמן סביב מותגים או פעילויות שונות של הארגון, שפה שונה ותוכן שונה מיוצר לכל ערוץ בנפרד. הארגון מפתח יכולת ומתנסה בשילוב מידע רלוונטי מצרכנים בתהליכי קבלת החלטות וחוכמת ההמונים מחלחלת לארגון, החל משילוב של צרכנים בתהליכי שיווקיים או עיצובים ועד לבדיקת השירות או המוצר ושיפורו.

כאמור אם תבדקו מסביבכם תגלו שרוב הארגונים כבר סיימו את שלב הפריסה, מי עם יותר חברים ומי עם פחות, מי ביותר רצינות ומי בפחות אבל רק בודדים, אם בכלל, החלו את דרכם בשלב השני. שלב זה מתגמל לא פחות מהראשון ולאורך זמן עשוי ליצור פריצת דרך עסקית ומסחרית, אבל הוא גם מורכב יותר וקשה יותר.

המסך הגדול: הקמפיינים שמתרחשים ממש עכשיו ברחובות ניו יורק.

המסך הגדול: הקמפיינים שמתרחשים ממש עכשיו ברחובות ניו יורק.
הייתי כבר הרבה פעמים בניו יורק אבל בכל פעם הרגע הראשון זכור לי מצוין. אני מגיע לאזור מרכז העיר ובום זה קורה אני מרים ראש למעלה וכל העוצמה של העיר הזאת נוחתת עלי במכה אחת. אני בניו יורק. גם הפעם זה היה ככה, עליתי מתחנת הסאבוויי ברחוב 53 לא רחוק מהמלון שלקחנו והרמתי את הראש למעלה. החוויה היא אדירה כמו ששום סרט או צילום לא יכול לייצר אבל כשהבטתי חזרה והסתכלתי מסביב ראיתי שאני לבד, בניו יורק 2012 אנשים לא מסתכלים למעלה הם מסתכלים למטה למסכים שלהם.מי שביקר בשנים האחרונות בניו יורק ודאי שם לב שיותר מת”א בניו יורק המסכים שולטים בכל פינה. מה שהופך את העיר לבירה הדיגיטלית של העולם. וככה  בלי כנסים, בלי הרצאות של מנהלי סטרטאפים ובלי מצגות מפוצצות, הרחובות והחנויות של ניו יורק הציגו בפני שיעור בפרסום אינטראקטיבי ושימוש במדיה חברתית. ואני חשבתי שאני רק בא לעשות שופינג.


טיים סקוור: סטולצי’אנה מציגה, הנשיקה הראשונה על המסך הגדול

טיים סקוור כמו הטיים סקוור הוא הנקודה הטובה ביותר להבין עד כמה גדול זה גדול וכמה דברים אפשר לעשות כשהמון אנשים והמון מסכים נפגשים במרכז העולם. כמעט כל חנות גדולה בטיים סקוור משתמשת במסכי הפרסום בדרך כזו או אחרת בשביל למשוך את הצרכנים ולייצר חוויה מגניבה נוספת. מותג הוודקה הותיק “סטוליצ’ניה”, משתמש בסיפור ובצילום המפורסם של הנשיקה בטיים סקוור אחרי מלחה”ע השניה. מצלמת וידאו סורקת כל הזמן את הכיכר ומשדרת למסך ענק, וברגע שהיא מתמקדת על זוג מתנשק, חגיגה רועשת והזוג המתנשק זוכה בבקבוק וודקה. הם כמובן משודרים בלייב למסך גדול בכניסה לחנות.

טיים סקוור - רעש ויזואלי מכל פינה

ואם אתם מתלבטים איזה בושם מתאים לכם, בחנות המייק אפ והבשמים, Sephora, אפשר לקבל המלצות לבשמים ולאיפור דרך מסך מגע שממוקם בכל פינה בחנות. אותו מסך יכול להתאים מוצר לפי הטעם האישי שלכם והבשמים שאתם מחזיקים בבית. חוויה אינטראקטיבית שמכניסה את הלקוחות לאווירה אחרת לגמרי.


רחובות מחוברים: H&M ובקהאם מחברים את פינת החמישית וברודוויי לאינסטגרם

אינטראקטיב ומסכי מגע בחנויות זה נחמד, אבל מה עם המדיה החברתית? המותגים הגדולים משתמשים גם ברשתות החברתיות ובפעילויות Off Line – On Line כדי למשוך את הצרכנים לחנויות.

במפגש בין השדרה החמישית וברודווי, עומד לו פסל כסוף בגובה שלושה מטרים של דיוויד בקהאם, שמזמין את הגולשים להצטלם איתו, להעלות לאינטסטרגם ולקבל 1000$ לקניות ב- H&M לרגל קולקציית ההלבשה התחתונה לגברים של בקהאם. זהו צעד כל כך פשוט שמושך עשרות אנשים להצטלם ולייצר Engagement  עם המותג.

מי רוצה 1000$ לקניות ב- H&M?

מותג משקאות נוסף מציג שני דוגמנים על מסך ענק בטיים סקוור – בחור ובחורה. מי שנמצא מול המסך מוזמן להצביע לאחד מהם בטוויטר ע”י ציוץ עם ההאשטאג הרלוונטי. ודוגמא נוספת היא Abercrombie and Fitch שבדומה ל- “אמריקן איגל”, הם משתמשים בצרכנים ומזמינים אותם להצטלם עם דוגמנים חצי עירומים בכניסה לחנות ולהעלות את התמונה לפייסבוק, לעשות צ’ק אין ולקבל 5% הנחה. בשביל הוצאה נמוכה של כסף, שכר חודשי, הסרת שיער בלייזר לדוגמנים וקופון ל- 5% הנחה, הם מקבלים תמורה מדהימה של מאות אנשים ביום.


מובייל מובייל מובייל: סמסוג מאפשרת להוריד שיר מתחנת אוטובוס

ברקוד סלולרי זה אולד ניוז, בפרסומות ובחנויות בניו יורק, רואים שימוש מקורי יותר בטלפונים הניידים. הקמפיין הכי חם בניו יורק בחודש אוגוסט 2012 היה של הגלקסי S3 – The Next Big Thing. מה ששמתי לב שרץ בכל העיר, הם הפוסטרים האינטראקטביים – הצרכנים יכולים להצמיד את הטלפון שלהם לשלט הפרסומת  על תחנות האוטובוס – ולקבל שיר בעזרת הפיצ’ר החדש של הגלקסי שמאפשר להעביר מדיה בין שני מכשירים ע”י הצמדתם. באותו רגע אמרתי לעצמי שהלוואי והיה לי כזה שאוכל לנסות.

רק תצמיד ותקבל שיר במתנה! (מקור: http://www.ubergizmo.com)

ארנקים סלולרים תופסים חזק – בבתי המרקחת- CVS ו- Duane Readeאפשר לשלם בעזרת הארנק הסלולרי של גוגל ושוב בחנות הבשמים- Sephora, משלמים ללא קופה רושמת אלא באפליקציה באייפון האישי של כל מוכר בחנות. אפילו הפעולה הפשוטה ביותר של להזמין מקום במסעדה דרך אתר סלולרי  היתה עבורי חוויה פשוטה, אינטואיטיבית וקצרה.


כמה שנים זה שלוש שנים?

חזרתי לארץ וכל מה שהיה נראה לי מהיר ומשתנה כל כך כאן בבלינק ובעולם הפרסום נראה פתאום יותר איטי. אומרים שבין ת”א לניו יורק יש מרחק של 12 שעות טיסה ושלוש שנים, אז כל מה שנשאר לי זה להמשיך לטוס קדימה ולספור אחורה. המהפכה עוד רגע נוחתת גם כאן.

חם בחוץ, חם בבלינק: שלושה פרויקטים יוצאי דופן

הרבה מאוד קורה במדיה החברתית וכאן אצלנו בבלינק, וזו הזדמנות מצוינת עבורנו אחרי תקופה של עבודה מאמצת לשתף בשורה של פעילויות שעלו השבוע לאוויר.


העידוד האולימפי: לקוחות שופרסל מברכים את המשלחת האולימפית על שלטי חוצות בזמן אמת


http://bit.ly/Shufersal_Olympics


פרויקט ראשון שלנו של חיבור בזמן אמת בין פייסבוק לשילוט חוצות דיגיטלי. במסגרת פעילות שיווקית של שופרסל, שנותנת חסות רשמית למשלחת האולימפית, העלינו אפליקציה לעמוד הפייסבוק של הרשת שמאפשרת לחברי העמוד לברך את הספורטאים.

כשהברכה בליווי תמונת הפרופיל של המברך עולה לעמוד, היא עולה גם לשלושה שלטים דיגיטליים מרכזיים סמוך לעזריאלי, בכניסה לאזור התעשיה בהרצליה פיתוח ובראשל”צ. בעזרתם האדיבה של אנשי רפיד ששותפים למהלך והרבה גמישות וסיוע מצד מנהלת הדיגיטל של שופרסל דנה טוביש, הצלחנו לייצר מנגנון טכני, לוגיסטי וטכנולוגי שיאפשר להציג את תמונות הגולשים במהלך כל היום על גבי השלטים ולעורר עניין, התרגשות וחשיפה הן בקרב הגולשים והצופים בעמוד והן בקרב הקהל הרב שחולף על פני השלטים במהלך היום.שלט בצומת עזריאלי עם ברכה אולימפית

שלט בצומת עזריאלי עם ברכה אולימפיתהשילוב של ההופעה על שלט חוצות מרכזי בזמן אמת, עמוד הפייסבוק של שופרסל שיש בו כ-150 אלף חברים ורגשי הפטריוטיות הישראליים לקראת האולימפיאדה מניב הצלחה אדירה ועניין רב. הפעילות שעלתה ביום ראשון הניבה כ- 1000 ברכות רק בארבעה ימים.


יוצרים מחלב: בית קרטוני החלב של משפחת רישין ותנובה


http://bit.ly/TheMilkProject


רן ונילי רישין רצו בית משחקים גדול ויפה בחצר עבור בנם אוהד. במקום לרוץ לחנות הפיראט האדום הקרובה לביתם ולקנות בית כזה הם החליטו לתכנן ולבנות אחד, כבר משהו שרובנו לא עושים, אבל כאן רק מתחיל הסיפור.

הזוג רישין ישבו ותכננו בית משחקים רחב מימדים שכל כולו ייבנה מקרטוני חלב ממוחזרים. את העבודה המשותפת של שניהם יחד עם אוהד ואת התוצאה המרהיבה הם פרסמו בבלוג שהקימו ברשת תחת השם Ohad Milk Playhouse. גולשים רבים עקבו אחרי הפרויקט המרהיב והתוצאה כאן לפניכם.משפחת שירין ובית החלומות מקרטוני החלבבתנובה ראו את הסרטון באהבה ובהפתעה והחליטו לנסות ולקחת את הרעיון צעד קדימה. אחרי פגישה לבבית במיוחד בין איילה צורף, מנהלת דיגיטל קונצרני בתנובה ובני הזוג רישין התחלנו לפתח במשותף את הפרויקט “יוצרים מחלב”. הוא עלה השבוע לאוויר בעמוד הפייסבוק של תנובה כפרויקט יצירה משותף להורים וילדים לימי הקיץ הלוהטים.

תנובה יוצרים מחלבהפרויקט בו לוקחים חלק בני הזוג מתחלק לשני חלקים: מצד אחד מוזמנים מקצועני עיצוב, תכנון ועשה-זאת-בעצמך להציע רעיונות למבנים, משחקים או צעצועים שבנויים מקרטוני חלב ומצד שני פעילות קלילה יותר לחובבים, שמזמינה גולשים להעלות תמונות של חפצים ודברים שעשו יחד עם הילדים מאריזות מוצרי תנובה.

הפעילות מעוררת עניין ואהדה רבה בפייסבוק וברשת ומסיעת לתנובה לתקשר לחזק ולקחת חלק בפעילות גולשים בדרך אחרת וחדשה סביב מוצרי החברה.


Better Blog: הבלוג של Better Place


http://blog.betterplc.co.il/


לא קל לשנות את העולם, ומי שעושה זאת צריך להסביר הרבה דברים להרבה אנשים בדרך. Better Place של שי אגסי המפתחת פתרון לרכבים חשמליים שנועד לשנות את הדרך בה כולנו נוסעים, עברה השבוע עוד שלב והחלה בשיווק מאסיבי של הרכבים.

Better Place ושי הם לקוח ותיק שלנו כאן בבלינק ואנחנו מכירים היטב את החששות ואת התהיות הרבות של צרכנים מהשינוי העצום שהחברה מביאה איתה. לקראת השקת קמפיין הטלוויזיה של החברה הערכנו כי כמות השאלות ברשת תגדל משמעותית. בכדי להיערך ולענות בזמן אמת לשאלות הללו, שדרגנו את בלוג החברה והעלנו לאוויר שורה של מומחים שעונים לשאלות הנפוצות שעמדו להגיע.


הבלוג של בטר פלייס
במקביל ערכנו אירוע גדול בשיתוף carsforum, קהילת הרכב הגדולה בישראל ובהשתתפות המומחים ושי אגסי עצמו. עם השקת הקמפיין בשבוע שעבר עלו מאות תגובות ושאלות ברשת, חלקן נענו על ידינו ועל ידי צוות Better Place וחלקן זרמו לבלוג החברה. האירוע המשותף עם carsforum שחבריו עדכנו בלייב מהאירוע בקהילה הניב גם הוא כמות שיחות עצומה עם למעלה  מ- 150,00 צפיות ויותר מ500 הודעות גולשים בנושא.