*/

5 דרכים שבה הנפקת פייסבוק משפיעה על מותגים


זהו, זה קרה, פייסבוק יצאה להנפקה בורסאית והתחזיות צופות כי ההנפקה תכניס לחברה מגיוס כספים כ-16 מיליארד דולר, דבר שיקנה לה את תואר אחת ההנפקות הגדולות בהיסטוריה.


דייב קרפן, מנכ”ל סוכנות המדיה החברתית  Likeable פרסם השבוע פוסט קצר ב- Mashable המתאר את ההשפעה שיש למהלך ההנפקה על מותגים.

אהבנו, הסכמנו ולכן גם תרגמנו.


העיניים נשואות על צוקרברג

העיניים נשואות אל צוקרברג


1. נראה יותר מודעות, המודעות תהיינה טובות יותר


על מנת להבטיח שמחיר המניה לא ייפול ובכדי לוודא שהמשקיעים יישארו מרוצים, פייסבוק תהיה חייבת להמשיך להיות רווחית ועל תזרים המזומנים של החברה להמשיך לצמוח. בכדי להשיג את המטרה הנ”ל, ניתן לצפות כי פייסבוק תשקיע מאמצים אגרסיביים למשוך מפרסמים. בדומה לכלים האחרונים כמו: מודעות המופיעות כאשר הגולש מתנתק (logout page ads) וסיפורים ממומנים (sponsored stories), פייסבוק תמשיך לפתח כלי פרסום חדשים ואפשרויות פילוח מתקדמות יותר.


בשורה התחתונה: מפרסמים ירוויחו מהמהלך, שכן יהיה באפשרותם להתאים קמפיינים ולהגיע בקלות לקהל מדויק יותר.


2. פחות צמיחה אורגנית


מאחר והדגש יושם על מודעות, קידום אורגני לעמודי מותג יהפוך לאתגר. תוכן המעורר מעורבות גולשים היה ונשאר חיוני, אך על התוכן להתקיים לצד מודעות בפייסבוק, אחרת לא יוכל לעמוד בתחרות שמציבה הרשת החברתית למותגים ויישאר מאחור.


בשורה התחתונה: תמו הימים בהם עמודי מותג קודמו אורגנית רק בזכות תוכן טוב וללא מדיה.


3. תקציבי פרסום גדולים יותר


הנפקת פייסבוק מהווה את האישור הסופי לו נזקקו מנהלים בחברות השונות, לכך שפייסבוק לגיטימי לעסקים וחברות. ניתן לשער כי בעתיד מנהלים יקצו יותר ויותר משאבים לפרסום ושיווק במדיה החברתית.


בשורה התחתונה: נראה יותר השקעות מצד חברות בפרסום בפייסבוק, מפרסמים ינצלו הזדמנויות שיווק שונות על מנת למנף את נתח הפרסום של המותג במדיה החברתית.


4. רכישות מגוונות


כאשר תזרים המזומנים של פייסבוק יגדל בעקבות ההנפקה, תהיה לפייסבוק יכולת טובה יותר להמשיך ולרכוש חברות אשר יוצרות תוכן ממוקד שיתוף (בדומה לרכישה האחרונה של אינסטגרם). ייתכן ופייסבוק תרכוש חברות כגון פינטרסט או קוואורה, כך שיהיה ביכולתה להעניק למשתמשיה אפשרויות שיתוף תוכן נוספות ורבות יותר מאשר רק בפייסבוק.


בשורה התחתונה: מפרסמים יכולים לצפות לפרסם בערוצים משולבים ולהגיע לקהל רחב יותר, למשל: קניית מדיה ופרסום בפייסבוק ובאינסטרגרם במקביל.


5. פחות שינויים


אחד האתגרים הגדולים איתו התמודדו מפרסמים שמשתמשים בפייסבוק, היה הצורך המתמיד להסתגל לשינויים אותם כפתה פייסבוק, כמו המעבר לטיימליין.

כחברה ציבורית, ניתן לשער כי פייסבוק לא תמהר לבצע שינויים דרסטיים במוצרים הקיימים כפי שעשתה בעבר.


בשורה התחתונה: מפרסמים ומותגים יוכלו לפעול במדיה החברתית ללא חשש מתמיד משינויים דרסטיים מצד פייסבוק.


תרגם, ערך וישמח לקבל מניות: ליאור שינברגר

קישורי מדיה חברתית מהשבוע האחרון (22-28 לנוב’)

עבר זמן מאז סקירת הקישורים האחרונה (הזמן קצר, והמלאכה מרובה). אני מתנצל בפני מי שהתאכזבו ומודה לאלו שכתבו וביקשו שהסקירה תחזור.

השבוע האחרון היה עמוס באירועים, השקות ומאמרים מעניינים במיוחד:

שיווק, פרסום ויחסי ציבור ברשת:

 1. בלוגים ממומנים (Sponsored Blogs), במקרה הזה כאלה שנכתבים על-ידי אמהות, לא הופכים את הכותבות לעשירות, אבל מספקים הכנסה נוספת, ולפעמים גם קריירה חדשה
 2. לכבוד חג ההודיה יותר מותגים בולטים פנו לטוויטר כדי לפרסם את מבצעי החג
 3. אשטון קוצ’ר, שבמהלך השנה האחרונה הפך מסלב בליגות הנמוכות לסלב המוביל בטוויטר, מנסה עכשיו להוביל מיזם מעניין מאד שמשלב בידור, פרסום ומדיה חברתית
 4. המנכ”לים של החברות הצומחות בעולם (Inc. 500) עושים “שימוש אגרסיבי” במדיה חברתית

מדיה חברתית בארגונים (Enterprise2.0):

 1. מאמר ב-Harvard Business Review על הקשר שבין שימוש בטכנולוגיות חברתיות בתוך הארגון להמעה של חדשנות
 2. “Enterprise2.0 זה לא ביג דיל”, אלא ההתפתחות הטבעית של ה-IT הארגוני

ברשת:

 1. מסתמן מיזוג בין האתרים נענע10 ו-MSN ישראל
 2. שני עיצובי ממשק חדשים – הראשון של גוגל והשני של פייסבוק עלו השבוע להצצה ראשונה של טרום השקה (דרך: אתי)
 3. השבוע נחשפה לראשונהמערכת ההפעלה החדשה של גוגל, Chrome OS, וכבר זכתה לתשבחות
 4. ביז סטון, אחד מהיזמים שעומדים מאחורי טוויטר הגיע השבוע לביקור קצרצר בארץ כאורח של המכללה למנהל ואתר TheMarker
 5. מחקר מצא שאחד מהדברים שמשותפים לשלוש הרשתות החברתיות המובילות בעולם (Linkedin, Facebook, ו-Twitter) הוא ששלושתן נתפסות גם כרשתות מקצועיות (דרך: בלונד2.0)
 6. רשימת האתרים והבלוגים המשפיעים בעולם (דרך: שמעון טהר)
 7. גל מור על “קפה” (סתם קפה, להבדיל מה-TheMarker Cafe) – אחד מדפי הבית הפופולאריים בישראל
 8. עוד מגל מור – סקירה של Desk, התוספת החברתית החדשה של אתר גלובס
 9. קומסקור מתחילה מדידת רייטינג חדשה לאתרים ישראלים
 10. בלוג חדש למדריך “המקצוענים”
 11. קבוצה של פעילים חברתיים העלתה לאוויר את “התקציבולטור” – אפליקציה שהופכת את התקציב של עירית תל-אביב יפו לשקוף ונגיש יותר
 12. עומר ון קלוטן על החשיבות של חיזוקים חיוביים ברשתות חברתיות

ציטוט השבוע:

Mel Brooks on WOM: “If you liked our show, tell everyone, but if you think it stinks keep your big mouth shut” (Emanuel Rosen quotes The Producers)

מדיה חברתית: שישה טרנדים לקראת 2010

דיויד ארמנו, אחד ממובילי הדעה המרכזיים של התחום שלנו, פרסם אתמול מאמר שבו הוא מנסה לחזות את ההתפתחות של תחום המדיה החברתית בשנת 2010. נקודת המוצא של ארמנו היא שהגידול הדרמטי שראינו השנה בשימוש במדיה חברתית יימשך, אבל אופי השימוש בכלי מדיה חברתית ישתנה. את התחזית של ארמנו צריך לקחת, כמו כל תחזית אחרת, בעירבון מוגבל, אבל מעניין להסתכל על המגמות שהוא בוחר להבליט:

 1. מדיה חברתית הופכת לפחות חברתית: עומס המידע שגולשים חווים ידחוף גולשים לקהילות נישה, לקבוצות סגורות או לכלים שמסננים את הרעש.
 2. ארגונים ישתתפו יותר: במיוחד במקומות שבהם אפשר לשפר את שירות הלקוחות ובמקביל לחסוך בעלויות.
 3. אלמנטים חברתיים יהפכו מרכזיים בתהליכים עסקיים: כאן ארמנו קושר בין ההנעה שמביאה גולשים להשתמש בשירותים כמו Foursquare (סקירה של גל מור) לסוג ההנעה שארגונים היו רוצים לעורר אצל העובדים שלהם.
 4. יותר חברות ינסחו לעצמן מדיניות מדיה חברתית (ואולי אפילו יאכפו אותה): מאחר והמדיה החברתית הופכת לדומיננטית כל-כך, ארגונים צריכים לנסח את האופן בו הם והעובדים שלהם פועלים בתוכה.
 5. גלישה סלולארית תעקוף את האיסור על שימוש ברשתות חברתיות במקום העבודה
 6. שיתוף כבר לא מוגבל למייל: יותר אנשים משתפים מידע בעזרת הכלים החברתיים שהם משתמשים בהםבמקום לשלוח אותו דרך המייל