*/

חמישה דברים שאפשר לעשות עם מנוע החיפוש של פייסבוק

החיפוש החדש שפייסבוק השיקה בשבוע שעבר, Graph Search,הוא החלום הרטוב של כל סטוקר חובב. אם נדבוק לרגע בהגדרות רשמיות זו דרך חדשה לחפש אנשים, תמונות, מקומות ותחומי עניין באופן מותאם אישי בפייסבוק. הוא מאפשר לבצע חיפושים וחתכים בתוך מעגל החברים (ומחוצה לו) ובמידע שהם בחרו לחלוק איתנו או באופן ציבורי. וזה הרבה מאוד מידע.

רבים כבר כתבו על החיפוש החדש, ולכן ברשותכם אתמקד בהשפעה שלו על מפרסמים. פייסבוק שמה דגש גדול על עסקים קטנים ומקומיים, אבל כל מותג יושפע מהמוצר החדש. מותגים עם יותר חברים ויותר אינטראקציה ימוקמו גבוה יותר בחיפוש, בדיוק כמו שבגוגל אתר עם יותר טראפיק, ותק ו- SEO טוב ימוקם גבוה יותר. ההבדל הוא שלפייסבוק אין SEO ושהרבה יותר קשה לייצר מניפולציה על תוצאות פרסונליות. אין קיצורי דרך. ככל שהמותג יהיה אהוב יותר ויצליח לייצר סביבו פעילות טובה יותר ובעלת ערך במדיה, הוא יבלוט יותר גם בחיפוש.

אנחנו נראה עוד הרבה מומחים וחברות שיודעות לבצע “אופטימיזציה לחיפוש של פייסבוק”. תחסכו את זה לעצמכם. בשלב הזה, הדבר היחיד שניתן וכדאי לבצע הוא לבדוק שהעמוד בנוי כמו שצריך מראש וכל הפרטים הרלוונטיים מופיעים בצורה תקינה באזור ה- About.

אז מה אפשר לעשות עם זה?

1. תוצאות חיפוש ממומנות: היכולת לקנות תוצאות חיפוש ממומנות (Sponsored Results) כבר הושקה בשקט לפני כמה חודשים, וככל שהחיפוש החדש יהפוך לדומיננטי יותר היא תהפוך לחשובה יותר. בדיוק כמו בגוגל, גולש שיחפש מסעדה אסייתית בתל-אביב יקבל את המסעדות שחברים עשו בהם צ’ק אין וביצעו איתן יותר אינטראקציה, והמסעדה מצידה תוכל לשלם כדי להקפיץ את עצמה לראש תוצאות החיפוש.

2. גיוס עובדים: החיפוש החדש מאפשר כמות בלתי נתפסת של פילוחים וחיתוכים. ל- Head Hunting שיבוסס על עיסוקים קודמים וחברים קיימים בחברה זו בשורה אמיתית. Linkedin מאפשרת את זה היום אבל אין לה את כמות המידע ואפשרויות החיפוש והחיתוך שיש בפייסבוק, ויהיה מעניין לראות אם מעסיקים ומחפשי עבודה יאמצו את פייסבוק ככלי לגיטמי.

3. מחקר קהלים: יכולות המחקר של Graph Search מדהימות. הן לא יחליפו כלי מחקר רציניים אבל בהחלט יכולים לספק עוד מידע מעניין שהיום פשוט לא נגיש. איזה מסעדות אוהב מי שחובבי רכבי יוקרה? מה המוזיקה החביבה על החברים של מותג מסוים? איזה אישיות אהודה יותר על חברי העמוד ויתאים יותר להיות פרזנטור?
זה מעניין במיוחד בעמודים או מותגים בינוניים וקטנים,והרבה יותר מעניין בשווקים גדולים מישראל הקטנה. כאן אם תהיתם בכל עמוד מעל 100 אלף חברים תמצאו את שלמה ארצי בתור הזמר המוביל, ואחריו אייל גולן.

4. כלים חדשים: יכולות הטרגוט של מערכת הפרסום של פייסבוק מדהימות כבר היום. אפשר לדוגמה לייצר קמפיין שפונה רק לנשים שחוגגת היום יום הולדת 35, גרות בגבעתיים, מתעניינות בטכנולוגיה ולא רשומות ברשימת התפוצה שלי כלקוחות ולהציע להן קופון לגאדג’ט ב-50% הנחה בחנות בגבעתיים.
היכולות של החיפוש עוד מדהימות יותר. את אותו פרסום נוכל להציע לאותה אישה בדיוק, שחיפשה בעבר חנויות גאדג’טים באזור גבעתיים.נוכל לכוון מודעות לרכב יוקרתי למי שמחפש מותגי יוקרה בתחום אחרים, או להיעזר בחיפוש לצורך מחקר מתקדם כך שנדע באיזה מסעדות עושה צ’ק אין מי שמתעניין במיני קופר.

5. שיפור ה- CTR וחשיפה טובה יותר לפרסום: ביום הראשון שבו קיבלתי את ה- Graph Search הייתי מתוסכלת מהעובדה שבכל פעם שחיפשתי את אייקון הנוטיפיטקציות האדום בצד שמאל, מצאתי אותו בימין.
הייתי עיוורת לחלוטין להתראה האדומה בימין, ולא הבנתי בשביל מה השינוי המיותר באזור החשוב ביותר במסך. ואז נפל לי האסימון. זה לא סוד שהגולשים פיתחו עיוורון חלקי לצד הימני במסך בפייסבוק (צד שמאל לגולשים בעברית). זו הסיבה שיש לנו היום יכולת להציג פרסום גם בניוזפיד, אבל זה לא מספיק שטח פרסום.
פייסבוק עשתה את זה שוב.תוך כמה שעות כבר ‘חונכתי מחדש’ והתרגלתי להסתכל לצד הימני של המסך. ושם, נחשו מה? מככבות גם מודעות.

ההימור שלי? כ- Graph Search ייצא מבטא ויגיע לכולם, נראה עליה משמעותית ב- CTRים (אחוז הגולשים שמקליקים על מודעות).

עוברים מחיפוש לסינון

גוגל הכריזה באחרונה על תוספת חדשה למנוע החיפוש שלה. לכל לינק בתוצאות החיפוש תוסיף ענקית החיפוש בקרוב כפתור ועליו הכיתוב 1+ ובלחיצה על הכפתור יוכל כל גולש להמליץ על הלינק. מצאתם את הכתבה מעניינת או את הקישור מועיל? המליצו עליו; חיפשתם בגוגל צימר מפנק וקיבלתם שורה ארוכה של תוצאות? הלינק שמסומן בכמות הרבה ביותר של 1+ הוא המומלץ ביותר על ידי גולשים אחרים. כפתור ה- 1+ נמצא בשלב מתקדם של ניסוי וגוגל אף הפיצה ביוטיוב סרטון הסבר והזמנה פתוחה לגולשים להשתתף בניסוי ולהצטרף לעולם חיפוש שכולו פלוס אחד.האסוציאציה המיידית שה- 1+ של גוגל מקפיצה לראש האינטרנטי שלנו היא כפתור הלייק של פייסבוק, שמאפשר לגולשים להמליץ על תוכן של אחרים. כפתור הלייק מופיע כאלמנט מרכזי ברשת החברתית, אבל אפשר להתקין אותו לצד כתבות ומאמרים גם באתרים אחרים מחוץ לפייסבוק.

קל לראות במהלך של גוגל ניסיון חסימה של ענקית אינטרנט ותיקה, המנסה לשמור על מעמדה מול ענקית אינטרנט חדשה שצומחת במהירות, אלא שניתוח כזה יהיה צר מדי ויפספס את העיקר. ה- 1+ הוא הפעם הראשונה שבה גוגל, החברה שמסדרת ומארגנת בעבור רוב הגולשים את האינטרנט, מעבירה את הכוח לגולשים, שיסדרו את האינטרנט בעבורה ובעבור גולשים אחרים. זהו צעד ראשון של גוגל במעבר מחיפוש ברשת לסינון הרשת, וליצירת דפוס הזרמת מידע לגולש על פי מה שחבריו עושים ברשת. פייסבוק פועלת לפי דפוס דומה מיומה הראשון.


מסובך? לא ממש. ברמה הפשוטה ביותר מדובר בפרשנות הדיגיטלית של גוגל למשפט “אמור לי מי הם חבריך ואומר לך מי אתה”, או נכון יותר בניסיון של גוגל לתת מענה לצורך של הגולש שאותו אפשר לנסח כ”אמור לי מה החברים שלי קראו וקנו, וגם אני רוצה כזה”.

כמות המידע באינטרנט בלתי ניתנת לעיכול, אך המדיה החברתית יצרה דרך חדשה להתגבר על העומס ולהצליח לאתר מידע רלוונטי. עמוד הפייסבוק שלכם בנוי מהדברים שחברים שלכם אמרו או מתכנים שהם המליצו עליהם. גם רוב העמודים ברשת כבר מצוידים כיום בכלי כלשהו שמאפשר לקורא להניע אותם הלאה – כפתור לייק, מנגנון תגובות, כפתור Share או כפתור שליחה במייל.


את השינוי שמתרחש כעת ברשת אפשר להסביר דרך הגישה שמדמה את הרשת למערכת עצבים (Synaptic Web), שבה הקשרים בין יחידות תוכן חשובים ומשפיעים יותר מהתוכן עצמו. חשבו על עצמכם: כשאתם גולשים ברשת, הרבה מהתוכן שאתם צורכים מוצא אתכם, אתם לא מוצאים אותו. כיצד הוא מוצא אתכם? הוא מופיע כמידע שחברים שלכם שיתפו, כלינק בטוקבק של כתבה שקראתם, כסרטון יוטיוב שמישהו שלח אליכם, כאתר שחבר עשה עליו לייק או בקרוב כ- 1+ שעשו אלפים על תוצאת חיפוש בגוגל.


מה כל זה אומר על עולם השיווק? ובכן, הרבה מאוד. אם אתם עוסקים בשיווק נסו לשאול את עצמכם מה עליכם לעשות כדי שהתוכן שלכם ימצא בעצמו את הקהל הרלוונטי לכם.


הפוסט פורסם לראשונה ב- TheMarker.

שיווק דיגיטלי: מותק החיפוש השתנה

יום רודף יום ולילה לילה, אבל האינטרנט לא נח לרגע – ובכל פעם שבה אתה חושב שהנה התרגלת ואתה מבין לאן נושבות הרוחות ומה המוץ ומה התבן, אתה מגלה לפתע שמשהו יסודי שוב משתנה לנגד עיניך.

החיפוש הוא אחד התחומים הקריטיים ביותר ברשת. בעשר השנים האחרונות נשלטה זירת החיפוש על ידי גוגל. העיקרון היה פשוט: נכנסת, הקשת, קיבלת. עמוד התוצאות הראשון הגיש לך את התוצאות שהוגדרו כרלוונטיות ביותר בעבורך.

את התנועה כיוון האלגוריתם המשוכלל של גוגל, שכולל דירוג פנימי לכל עמוד ולכל אתר. הדירוג מבוסס על ותק האתר, מספר האתרים שמפנים אליו ופרמטרים נוספים שעוזרים לקבוע את חוזקו ומידת הקשר שלו למלת החיפוש. לצד אלה אפשר לחפש בגוגל בחיפוש יעודי את החדשות הרלוונטיות לנושא החיפוש וגם תמונות או וידאו.

שום דבר באינטרנט לא היה ברור וודאי כמו תוצאות החיפוש של גוגל, ומרבית האתרים פעלו ופועלים לפי הכללים – או ליתר דיוק, ההיגיון – שמכתיב מנוע החיפוש הגדול בעולם.

עד כאן הכל ברור – ומכאן התמונה מתחילה קצת להשתנות. עולם המדיה החברתית, שבו כל אחד הוא מדיה וכל עמוד פייסבוק או טוויטר הוא מקור מידע באיכות כזו או אחרת, החל ליצור שכבה חדשה של מידע – כזו שחומקת מתחת לעמוד התוצאות הראשי של גוגל.

השכבה הזאת היא שכבת זמן האמת – או אם לנקוט את לשון טוויטר: “מה נעשה כעת”. נביא דוגמה פשוטה. בתל אביב מתחיל לרדת גשם – ואורית, שבדיוק יושבת בבית קפה בשדרות רוטשילד, מעדכנת בפייסבוק שיש מבול ואין לה מטרייה. אם באותו רגע בדיוק תחפשו בגוגל את הביטוי “תל אביב” או אפילו “מזג אוויר בתל אביב” תקבלו את אחד מאתרי מזג האוויר. סביר להניח שגשם עוד לא יהיה שם.

נשמע לכם זניח? שימו לב לנתון הבא: 25% מהדפים הנצפים באינטרנט בארה”ב הם דפי פייסבוק. כן כן, קראתם נכון. כל עמוד רביעי הנצפה ברשת בארה”ב הוא עמוד פייסבוק – מה שיוצר שכבת מידע עצומה הנוצרת בזמן אמת על ידי הגולשים (עוד על הנתונים – בכתובת ).

חיפוש חברתי (Social Search) הוא לפיכך עניין גדול ושינוי מהותי בתפישת הזמן והמידע ברשת – שינוי שרלוונטי לכל אחד, ובטח שלמפרסמים ולאנשי שיווק ברשת. פייסבוק מגביר כעת את יכולות החיפוש שלו, והעיצוב החדש של האתר יכלול תיבת חיפוש גדולה ובולטת יותר.

גוגל לא נשארת כמובן מאחור, והכריזה בבלוג הרשמי של החברה על השקה של שירות חיפוש חברתי אשר יציג תוצאות מתוך רשתות חברתיות. התוצאות יוצגו בתחתית עמוד התוצאות הרגיל, ולצדן יופיעו תמונות המשתמשים שמכרטיסיהם נשלף המידע. כעת נשאלת השאלה כמה זמן יחלוף, אם בכלל, עד שהתוצאות החדשות יטפסו מתחתית העמוד בגוגל לראשו.