*/

Duck Face – Out , Sparrow Face – In

ליפנים כנראה נתפסו הפנים לאחר 4 שנים של שימוש אגרסיבי ב-Duck Face ברשת, ועכשיו הם המציאו את הדבר הבא, מוזר לא פחות. את הפרצוף הקודם היה קל לבצע, פשוט לוקחים את הסמארטפון, מצמידים את השפתיים הכי קרוב שאפשר עד שנוצר מקור של ברווז ומצטלמים. עד כאן, הכל טוב אבל לאחרונה צצה ברשת תופעה חדשה שהגיעה גם היא, איך לא, מהמזרח הרחוק. Sparrow Face – פרצוף דרור.

Sparrow Face

מתוך - http://kotaku.com/

זה ללא ספק הדבר החם הבא שכבר בוער ברשתות החברתיות ביפן. איך עושים את זה? כדי לקבל את מראה ה”דרור”, פתחו את העיניים הכי רחב שאתם יכולים, והשאירו פתח קטן בפה והעיקר להיראות חמודים ומתוקים. זה כאילו אתם גוזל קטן שרק מחכה לקבל את האוכל מאמא.

פרצוף דרור, מישהו?

מתוך http://girlschannel.net/

אם אתם מרגישים שגם זה קטן עליכם ואתם בקטע של חיות אקזוטיות, תוכלו לנסות גם את ה-Frog Face – פשוט הוציאו לשון כמו צפרדע והצטלמו כמו מיילי סיירוס בהצלחה!

Frog Face is the new Duck Face?

Facebook Home: בדיקה ראשונה

ביום חמישי האחרון הציגה פייסבוק את Facebook Home, אפליקציה לאנדרואיד ששואפת להחליף את מסך הבית (לאונצ’ר) של המכשיר. בשל טבעה של אנדרואיד כמערכת פתוחה וגירסאות ניסוי שנמצאות בשימוש אצל עובדי פייסבוק, אף אחד לא באמת הופתע כשגרסת בטא של המוצר דלפה היום, חמישה ימים לפני מועד ההשקה.

היום חשף הבלוג MoDaCo גרסה ראשונה של ה-Home שכמובן הגיעה במהירות לידנו והתקנו אותה במכשיר נקסוס 4. הגרסה המודלפת כוללת רק את מסך הבית שנקרא כאן Cover Feed, מתפקד כמעין “שומר מסך” ומציג זרם עדכונים ותמונות אחרונות מחברים ועמודים בפייסבוק. זה הדבר הראשון שתראו במכשיר, ולמעשה כדי לגשת לכל אפליקציה, אחרת תיאלצו ללחוץ על המסך ולגשת לאזור האפליקציות. אין קיצורי דרך על מסך הבית, אין אייקונים ואפילו לא את שורת הסטטוס שמכילה את כל ההתראות במכשיר.

הסטטוסים זורמים על המסך מלווים בתמונה גדולה שתופסת את כל המסך, וניתן להגיב או לעשות לייק לתכנים ישירות ממנה (ולראשונה בפייסבוק ניתן לעשות לייק גם בהקשה כפולה על התמונה בדומה לאינסטגרם). העיצוב המינימליסטי מציג בלחיצה על המסך את תמונת הפרופיל של בעל הסמרטפון וחושפת שלושה כפתורים בסיסיים: אפליקציות, מצלמה וכפתור ‘חזור’.

הפיצ’ר היותר מעניין, Chat Heads, הוצג במסיבת העיתונאים של פייסבוק אבל עדיין לא זמין בגירסה זו וניאלץ לחכות לו עוד כמה ימים. מדובר בגרסה חדשה לאפליקציית המסנג’ר והצ’ט של פייסבוק, שיכולה להיות תחרות אמיתית ל-Whatsapp, במיוחד אם זו תחבור לגוגל.
למרות שמדובר בגרסה לא רשמית, ההישג המרכזי של Facebook Home הוא מהירות התגובה וחווית שימוש מהנה וחלקה. עד לפני כמה חודשים מחמאה כזו לפייסבוק הייתה נתפסת כצינית, אבל תם עידן האפליקציות המקרטעות. הבעיה היא שבינתיים זה לא מספיק.

מארק צוקרברג, מנכ”ל פייסבוק, אולי רוצה להפוך את חווית השימוש בסארטפון לכזו שמתמקדת באנשים ולא באפליקציות, אבל המציאות עדיין שונה. עדכונים מחברים מעניינים אותי, אבל לא מספיק כדי שאקריב לטובתם את הגישה המהירה והנוחה למייל, לחייגן או לדפדפן. מסך הבית הוא קונצפט מעניין ואין ספק שהוא עוד יתפתח, אבל הוא יצטרך עוד לעבור גלגולים רבים לפני שהוא יהיה בשל באמת.

פוטנציאל הפרסום במובייל ברור. פייסבוק שמכוונת בכל כוחה להכנסות ממובייל רואה ב-Home בסיס חדש וחזק לפרסום. אם אכן יצליח ה-Home, הוא יספק למפרסמים גן עדן של נתונים מפולחים בכל זמן ובכל מקום.

הפוסט פורסם לראשונה ב- TheMarker.

עדכון, 12/4:
Home הושקה רשמית ב-12/4 וזמינה להורדה למספר מכשירים מצומצם ב- Play Store.

אם אין לכם גלקסי 3, נווט 2, HTC One X או X+ ואתם רוצים להתקין את האפליקציה, המדריך הפשוט הבא מסביר איך אפשר לעקוף את המגבלה בקלות (ובעברית). מניסיון של משתמשים רבים התמיכה טובה, אבל ההתקנה כרגיל על אחריותכם.

פייסבוק משיקה ניוזפיד חדש

פייסבוק הכריזה הערב על ניוזפיד חדש שייכנס לבטא מצומצמת כבר היום ואנחנו היינו שם כדי לסכם. טוב, לא באמת היינו שם, צפינו בשידור החי אבל זה כמעט אותו דבר. אז מה עומד להשתנות? הכל. המראה של הניוזפיד ישתנה לחלוטין וצפוי לגרור אחריו כרגיל הרבה תסכול מהמשתמשים ושלל עצומות. אבל מעבר לשינוי הקוסמטי שאין להמעיט בערכו, יש שינוי בדרך שבה פייסבוק מנסה לגרום לנו לצרוך תכנים. היא רוצה לאפשר לגולשים לצרוך את התוכן שמעניין אותם מהסוג שמעניין אותם, בלי הסחות ובלי תכנים שישעממו אותם. רק הזמן יגיד אם זה יעבוד לה. למפרסמים ומותגים מצדם יש הרבה הזדמנויות והרבה דאגות חדשות. בינתיים, הנה הסיכום שלנו וכמובטח לינק להרשמה מוקדמת.

 

מראה חדש לחלוטין – עיתון מותאם אישית

מארק זאקרברג פתח את היום וניגש ישר לענין. הפיד הוא המקום החשוב ביותר בפייסבוק, והוא עבר הרבה גלגולים. היום זאק משתמש בעיתון כמטאפורה. המטרה של הניוזפיד החדש, לדבריו, היא לתת לכל אחד את העיתון הפרסונלי המעניין ביותר, עם מגוון רחב של תכנים: תכנים מחברים ומשפחה, מדמויות ציבוריות ומגופי תוכן. כמו בעיתון העמוד הראשי יכיל קצת מכל דבר, וכדי להתעמק בנושאים ספציפיים ניתן יהיה לעבור ל’מדור’ המתאים – הפידים.

העיצוב החדש של הניוזפיד משקף את הדרך שבה אנשים משתפים היום תכנים, ונועד להתאים לסוג התוכן שאנשים מייצרים וצורכים ולכן הופך להרבה יותר ויזואלי. בעולם שבו לכל אחד יש מצלמה בכיס, פייסבוק הופכת את הפיד לויזואלי יותר עם תמונות גדולות ומרשימות. המטרה היא לייצר סיפורים עשירים, ויזואליים ומעודדי אינטראקציה.

על הדרך, זאקרברג חושף שבניוזפיד הממוצע כ-50% מהתכנים הם ויזואלים כשהוא מתכוון בעיקר לתמונות, וכ-25%-30% מהתוכן מגיע מעמודי מותג, יצרני תוכן גדולים ודמויות ציבוריות.

הניוזפיד החדש. קליק להגדלה

 

עיצוב עקבי

אלמנטים מהמובייל עוברים לווב. קליק להגדלה

העיצוב החדש פשוט יפהפה. הוא עשיר,  ויזואלי, ובמיוחד נקי. פייסבוק עצמם הגדירו את זה די טוב: להתראות בלגן, שלום סיפורים גדולים ויפים. הם השאילו לא מעט דפוסי עיצוב מוכרים מעולם המובייל, שמצטיינים ביצירת חוויה מינימליסטית בצריכת תוכן ובנביגציה חלקה ובעיקר פשוטה לשימוש. אם להתרשם מהתמונות, היא גם עשתה את זה נכון.

סרגל הצד המוכר לכל מי שמשתמש בפייסבוק במובייל עושה עלייה לגירסת הווב, והעיצוב ישמור על אחידות בין כל האפליקציות השונות.

 

פידים שונים לתכנים שונים

זהו החידוש המעניין ביותר, וגם המדאיג ביותר למותגים. זה לא יהיה הניסיון הראשון של פייסבוק להטמיע שימוש בפידים שונים לנושאים שונים. היא עשתה את זה לראשונה עם הרשימות (lists), שנשארו נחלתם של יודעים דבר ומשוגעי סדר (לי אגב אין 45 רשימות שונות. מה פתאום). אחר-כך היא השיקה את ה- Interests Lists, שנחלו אפילו עוד יותר כישלון (אפילו לי אין כאלה). כבר שנים שניתן לגשת  די בקלות לפיד מותאם אישית שמורכב רק מעדכונים מחברים קרובים, עמודים, אפליקציות או משחקים. אבל הפעם נראה שגם הגולשים כבר בשלים להתאמץ קצת יותר כדי לייצר לעצמם את החוויה שמתאימה להם.

הפיד יחולק באופן הבא:
Main Feed: שיכיל את כל העדכונים מחברים ועמודים, עם תמונות, עדכונים מאפליקציות ושאר הדברים שאנחנו כבר מכירים
All friends feed: כשמו כן הוא, יכיל רק עדכונים מחברים. אין כניסה לעמודים.
Following Feed: יכיל את כל העדכונים מעמודים וכן מאנשים שעשינו להם Follow (עד לפני כמה ימים Subscribe), פיצ’ר שמיועד בעיקר למעקב אחרי דמויות ציבוריות שלא יכולים, או רוצים, לאשר יותר מ-5,000 חברים אבל מאפשרים לעקוב אחרי העדכונים הציבוריים שלהם.
פידים נוספים כוללים פיד מוזיקה, תמונות, משחקים, חברים קרובים ולטובת ה-5% שטרחו ובנו לעצמם רשימות חברים, גם מכל אחד מהם ניתן יהיה לייצר פיד (כמו שכבר קיים היום).

פידים

 

טיימליין חדש

מה עם הטיימליין והעמוד שלי?

אף מילה בינתיים. פייסבוק בוחנת כבר כמה חודשים בניוזפיד עיצוב מעודכן קלות לטיימליין, שמעביר אותו לתצוגת טור אחד במקום שני טורים ומייפה אותו. הוא לא הוכרז היום רשמית וכנראה יחכה לעדכון הבא או יוטמע בהדרגה בשקט יחסי. הצרה הגדולה איתו הוא שבתמונות שהגיעו מניו זילנד כל הבוקסות שאנחנו מכירים היום נעלמו לטובת לינקים טקסטואליים. זה אולי נקי יותר, אבל זה בעייתי למותגים שהבוקסות והקאבר נותרו היכולת היחידה שלהם למתג את העמוד.

 

מה יקרה למותגים?

גם כאן, אף מילה. אף מילה על פרסום או על ההשפעה של כל המהלך על מותגים, למעט חשיפה ויזואלית טובה יותר ליצרני תוכן.
מה בכל-זאת צפוי לנו? מגמה אחת מעניינת היא ההתרכזות בפיד. בחודשים האחרונים הפרסום בפייסבוק הולך ומתמקד בתוך הניוזפיד, שמספק תוצאות מצוינות.  לאחרונה בנוסף על ה- Sponsored Stories הותיקים – קידום פוסט מהעמוד באופן ממומן לתוך הפיד, התחילו לצוץ בו גם מודעות רגילות שלא מקושרות לעמוד ומודעות לייק. קשה לדעת בוודאות אם הניוזפיד החדש יכלול את סרגל המודעות המוכר לנו בצד למרות שנראה בדוגמאות המועטות שהוא שם, אבל אין ספק שפייסבוק מכינה את הקרקע ליותר פרסום בניוזפיד ואם לשפוט על-פי המצב הנוכחי והמגבלות הרחבות, כמו ההגבלה החדשה שמאפשרת עד 20% טקסט בתמונה מקודמת, זה אומר פרסום מרוסן, בשפה הרבה פחות ‘פרסומית’ והרבה יותר דגש על תוכן. במצב כזה, משרדי רכש המדיה שהתרגלו לקנות מודעות בצד ולכתוב טקסט קטן שמתאים יותר לגוגל או לבאנר ימצאו את עצמם בבעיה.

מגמה נוספת מעניינת היא המעבר לפידים. שוב, זו לא הפעם הראשונה שפייסבוק מנסה את זה אבל הפעם נראה שאנחנו באמת בבעיה. הממשק החדש והמעבר לפידים הרבה יותר ידידותי, ולא מן הנמנע שנראה את המשתמשים ‘בורחים’ ל- Friends Feed שלהם, זה שנקי ממותגים. האם זה אומר שצפויה לנו ירידה בחשיפה האורגנית? האם יתאפשר למפרסמים להיכנס לפיד הזה באופן ממומן?

פייסבוק לא סיפקה תשובות לשאלות האלה, אבל בקצב הדברים וכמו שאנחנו מכירים אותה, בקרוב נקבל אותן.