*/

האם פייסבוק בדרך לטלוויזיה ואיך נועה תשבי קשורה לזה?

לאחר שכבשו את מסכי המחשב והסמארטפונים, הרשתות החברתיות מסמנות את היעד הבא שלהן – מסך הטלוויזיה.

יותר ויותר אתרי תוכן ורשתות חברתיות, בהם google+ ו-netflix, יוצרים בתקופה האחרונה ממשקים מותאמים למסך הטלוויזיה. צעד זה מאפשר לנו למעשה לראות סרטונים ויראלים והודעות מחברים שלנו בלחיצת כפתור.

 גם חברות המסכים הגדולות לא נשארות מאחור, והחלו בשיווק טלווזיות חכמות שיתחרו ב-apple TV ו-google TV, שיכילו בתוכן גרסאות מותאמות של פייסבוק ו-youtube. הדור הבא של הקונסלות צפוי גם הוא לאפשר התחברות ישירה לרשתות החברתיות, בעזרת כפתור שיתוף מובנה בשלט.

 ובזמן שאתם שואלים את עצמכם כיצד ישתלבו הסטטוסים בפייסבוק עם תכני הטלוויזיה על המסך, שני סטארטאפים ישראלים מנסים כבר לענות על השאלה.

 הראשון, Your Show יוצא מתוך נקודת ההנחה שאין לכם זמן לשבת כל היום מול הפייסבוק. החברה פיתחה שירות שבעצם לוקח את הfeed  שלכם – ומסכם אותו כתכנית בידור משעשעת ומותאמת אישית. החברים שלכם בפייסבוק הופכים להיות כוכבי התכנית, ונועה תשבי היא המגישה ומשמשת כ”גיא פינס” של כל אחד מכם.

Your Show

השני Stevie, מנסה להעצים את חווית המידע מרשתות חברתיות – והופך אותו לערוצי טלוויזיה. בעזרת הפיתוח ניתן לעבור בין הטרנדים החמים ביו-טיוב, ציוצים של סלבס ועדכונים חיים של כל מה שקורה בחיי החברים שלכם.

Stevie

אך במקביל לגל הרעיונות והפיתוחים שמנסים להשתלט לנו על מסך הטלוויזיה, פייסבוק לא נשארת חייבת ועושה צעד נוסף לקראת התכנים הטלוויזיונים. זה התחיל עם  open graph ונמשך עם הכלים החדשים שמאפשרים לנו להגדיר אם אהבנו תוכנית מסוימת, מה שמאפשר לרשתות  הטלויזיה לדעת יותר על הקהל שצופה בתכנים.

שירות הסטרימינג Netflix כבר יוצר תוכן משל עצמו ללא תלות בטלויזיה המסורתית שכמובן מתוקשר במדיה החברתית  (Raz just watched “House of cards” on Netflix)וגם ל youtube עולות סדרות שלמות ותכנים מלאים, לפעמים אף בתשלום.

בתקופה הקרובה אנחנו צפויים לראות עוד ועוד פיתוחים משלימים שיעזרו לנו לאחד בין החוויה החברתית לטלוויזיה. לא אתפלא אם בשלטים של הדור הבא נוכל ללחוץ LIKE על התוכנית שאנחנו צופים בה, או לצפות בערוץ ייעודי שיציג לנו את ה-news feed.

 כפתור השיתוף ב playstation 4

אנשי הדיגיטל של אובמה נערכים לקרב

הפוסט פורסם לראשונה ב- TheMarker


הבחירות בארה”ב כבר כאן והצוות הדיגיטלי של הנשיא המכהן ברק אובמה שוב בשטח כדי להראות לכולם שבאינטרנט כמו באינטרנט שום דבר לא עומד במקום. בניגוד למה שמקובל לחשוב בישראל, בזירה האמריקאית כבודו של פייסבוק במקומו מונח אבל אף אחד לא חושב שהאינטרנט כולו מקופל בכיסו של מרק צוקרברג.

 

אנשי הדיגיטל של אובמה, שנתפסו לא מוכנים לרגע בבחירות הקודמות כשטוויטר צמח מתחת לאפם, למדו הפעם את הלקח ויצרו בשבועות ובחודשים האחרונים נוכחות מקוונת בכמה וכמה אתרים רלוונטיים.


באינסטגרם לדוגמה, רשת חברתית סלולרית המבוססת על תצלומים ועיבודי תמונה, תוכלו למצוא תצלומים ממסע הבחירות של אובמה. גם בפלטפורמת הבלוגים טמבלר, שבדיוק השבוע חגגה 150 מיליון משתמשים, התבססה נוכחות נשיאותית ויש כמובן גם את גוגל פלוס, טוויטר ופייסבוק, עם 24.6 מיליון חברים.


לנוכחות בפייסבוק הצטרפו בקמפיין הנוכחי גם קבוצות מקומיות, שהקימו עמודי פייסבוק אזוריים, כמו עמוד הפייסבוק של תומכי אובמה בפלורידה או באייווה. כולם נראים ומדברים בשפת המותג “אובמה למען אמריקה” אך בכל אחד מהם מתקיימות פעילויות קהילתיות אזוריות, המאפשרות לפעילים לתקשר ביניהם, לגייס חברים חדשים ולשתף את הנעשה בשטח.


במרכז הפעילות עומד אתר הבית של הקמפיין, שגם בו נראה שאין קץ להתרחשות ולאפשרויות, החל מסרטונים שבהם הנשיא שר לאוהדיו, דרך קידום וארגון חוגי בית, ועד לגיוס תרומות מקוון.


בכל אחת מהזירות מדברים אנשיו של אובמה בשפה הנכונה לאותה זירה – בטמבלר אפשר לשתף וליצור תכנים מעוצבים שקורצים לקהל היצירתי שם, לפעילות בטוויטר מוגדר האשטאג כמעט-יומי שמאפשר לעקוב ולהשתתף בדיונים, ובפייסבוק סוחטים לייקים ומנהלים שיחות אינסופיות על גורל האומה.


את שריקת הזינוק לקמפיין האינטרנטי לנשיאות (שנראה כי יש סיכוי שגם הפעם עשוי להכריע את הכף) פתח נאום מצב האומה, הנאום השנתי המסורתי של הנשיא בבית הנבחרים, שאותו נשא אובמה ביום שלישי. יש הרבה מה ללמוד מהמהלך הדיגיטלי הראשון בקמפיין הנוכחי, בעיקר את הגדרת המטרה ואת הדרך לבצע אותה. נאום מצב האומה סומן אצל אנשי הנשיא כהזדמנות הראשונה לאסוף כמה שיותר אנשים סביבם ולייצר כמה שיותר שיחות ברשת.


לצורך כך רתם הקמפיין הנשיאותי את כל הכלים האפשריים – אובמה הקליט סרטון שבו הזמין את הגולשים לדון בנאום והבית הלבן פירסם רשימת דרכים שבהן אפשר להשתתף בדיון לפני, תוך כדי ואחרי הנאום, כולל שיחה עם כותביו וצפייה בנתונים ששימשו את הנשיא לצורך כתיבת הנאום.


שיא הסבב הנוכחי של קמפיין המקוון צפוי ב-30 בינואר, במפגש של אובמה עם גולשים בגוגל פלוס, שכבר מעורר עניין רב ומסמן רשמית את כוחה העולה של הרשת החדשה. אם כל זה עשה לכם חשק לרוץ לפגוש את נשיא ארה”ב באינטרנט אז דעו לכם שלא כל אחד יכול. יש ראשית להירשם, להשתתף ולשתף בעצמכם ובקיצור – אובמה אמר להרים ידיים.


גוגל+ השיקה עמודי מותג – מה זה אומר למותגים?

גוגל+, הרשת החברתית של גוגל, השיקה אתמול בלילה את הגרסה שלה לעמודי מותג שמאפשרים לכל מותג או ארגון לייצר לעצמו נוכחות רשמית ברשת.

אנחנו לומדים את המוצר החדש וההשלכות שלו, ובקרוב נפרסם פוסט שמנתח אותו. בינתיים הנה כל מה שחדש וכדאי לדעת על גוגל+.


תזכורת – גוגל מה?

גוגל+ הושקה לפני 4 חודשים ויש בה היום כ-21 מיליון משתמשים רשומים, אך אחוז קטן יחסית מהם פעיל באופן קבוע ברשת.

כ-70% מהמשתמשים הם גברים. הרשת עדיין בימיה הראשונים ומאוכלסת בעיקר על-ידי Early Adopters.

בארץ מספר המשתמשים הפעילים לא ידוע, אבל אנחנו מעריכים שהוא נמוך מאוד ועומד על 1,000 ככל היותר.


מה זה עמוד מותג?

בדומה לפייסבוק, גם כגוגל מפרידה בין פרופילים אישיים לעמודים שמשמשים מותגים, ארגונים, עסקים וכדומה.

העמודים בגוגל+ נראים ומתנהגים כמעט כמו פרופיל משתמש, ומזכירים מאוד את פייסבוק.

כמה נקודות שכדאי להכיר:

–          עמודים יכולים להעלות פוסטים, תמונות וסרטונים, לעשות +1 (המקביל ל- Like) או להגיב על תוכן של עמודים או פרופילים אחרים.

הגולשים כמובן יכולים להגיב על התוכן אבל לא יכולים לכתוב לעמוד על ה- Stream (Wall).

–          בשונה מפייסבוק עמודים יכולים לעקוב אחרי אנשים ועמודים אחרים, בעצם לבצע פעולה שמזכירה “שליחת בקשת חברות” לגולשים. הגולש יכול להחליט אם לעקוב בחזרה או לא.

–          מנהל העמוד יכול לייצר מעגלי חברים, ולטרגט למי מיועד כל עדכון. לדוגמה: מעגל לקוחות החברה, מעגל עובדי החברה, מעגל VIP וכו’.

–          נראות ומיתוג: ניתן לעצב תמונת פרופיל וסטריפ של 5 תמונות בראש העמוד.  (תמונת הפרופיל קטנה יחסית ולא משאירה הרבה מקום למיתוג: 200X200px. בסטריפ התמונות אפשר לעשות דברים יצירתיים)

–          אפשר לשנות שם של עמוד בכל שלב.

–          שימו לב: כרגע רק אדם אחד יכול להקים ולנהל עמוד.


מה עם תחרויות ואפליקציות?

גוגל אוסרת לקיים פעילות על-גבי ה- Stream, ואין כרגע יכולת לפתח באופן עצמאי אפליקציות על הפלטפורמה.

כלומר, בינתיים כל פעילות שיווקית או נושאת פרסים בגוגל אסורה.


הסברים על עמוד בגוגל+. קליק להגדלה

 


איך מצטרפים לעמוד, ואיך מקדמים ואתו?

גולשים מצטרפים לעמוד בדיוק כמו שהם מצרפים חבר: מוסיפים אותו למעגל שלהם. בנוסף הם יכולים לעשות לעמוד +1 ובכך להביע אהדה כלפיו, אבל זה לא מצרף אותם לעמוד.

דמיינו שכדי להצטרף לעמוד בפייסבוק גולש היה צריך לשלוח בקשת חברות שמאושרת אוטומטית, ורק אם הוא רוצה לעשות לייק ולהודיע לחברים שלו.


מעבר לכך אין שום אלמנט של ויראליות בעמודים: תגובות +1 או הצטרפו של חבר שלנו לא מודיעה לחברים שלו על העמוד החדש.

רק שיתוף מאפשר להפיץ תכנים הלאה.


בקיצור, זה עוד פייסבוק?

כמעט. יש כמה הבדלים:

  1. המשתמשים עוד לא שם…  בייחוד בארץ.
  2. אינטגרציה מלאה בחיפוש. הקלדה במנוע החיפוש הרגיל של גוגל + ואת שם המותג תעלה אותו בחיפוש כתוצאה ראשונה. זה מהלך
  3. 3. וידאו צ’ט קבוצתי לחברי העמוד– נקרא בגוגל עם Hangout או בעברית זולה. פיצ’ר מעניין מאוד שעוד נשמע עליו הרבה.

הראשונים לבצע כזה היו החבובות בעמוד הרשמי שלהם שנפתח אתמול ועומד על כ-21 אלף חברים. לפני מס’ שעות הם ערכו צ’ט קבוצתי עם כוכבי החבובות לצור, ולפניו קידמו את האירוע ביוטיוב.



פייסבוק מול גוגל

2 הפלטפורמות מאוד דומות, אז כדי לעשות קצת סדר בבלגן ולהסביר על מה אנחנו מדברים הנה “מילון” לתרגום מונחים המוכרים מפייסבוק לגוגל.

Facebook         |           Google

Wall                  |           Stream

Friends                 |               Followers

Like                        |               +1

Like (לעמוד)      |           Add to Circle



קישורים להרחבה:

החבובות מזמינים את הגולשים להצטרף ל- Hangout (צ’ט קבוצתי)

עמוד החבובות

עמוד Pepsi

איך החיבור עם החיפוש עובד? סרטון רשמי של גוגל

וכמובן..  העמוד של בלינק בגוגל+