*/

מדיה חברתית: מקום המפגש למורים מדור ה-X ולתלמידים מדור ה-Y

בשבוע שעבר התארחתי בכנס “טכנולוגיה בחינוך – מהות או מעטפת?” של מכון מופ”ת, והעברתי בו הרצאה תחת הכותרת “מדיה חברתית: מקום המפגש למורים מדור ה-X
ולתלמידים מדור ה-Y”. ההרצאה והכנס היו הזדמנות מצוינת מבחינתי לחזור קצת לעיסוק בחינוך, ולהיפגש שוב עם האנשים הטובים שמתעקשים ונאבקים בתנאים המבניים הקשים שנכפים עליהם. שמחתי מאד להפגש עם שרון גרינברג מרשת אורט, ועם ד”ר חנן יניב ודוד בוטנרו, שאיתם חלקתי את המושב “עולמות חדשים של התרבות הדיגיטלית”. לבקשת הקהל אני מעלה לכאן את המצגת:

השקופית האחרונה מוקדשת לנסיון שעשיתי בשנת 2002 ללמד סוציולוגיה וחשיבה ביקורתית בפורום סאות’פארק באתר “קשת”. הנסיון שנמשך שמונה חודשים היה כל-כך מוצלח, שהוא כמעט הוליד רצועה בערוץ בערוץ ביפ. ככה זה כשמפסיקים לפחד ממדיה חברתית.

לומדים 2.0

תחום אחד שצומח באופן שקשה להתעלם ממנו הוא תחום הלימודים בעולם הווב 2.0. מחקר חדש שפורסם לאחרונה מצביע על שינויים בולטים בהרגלי הגלישה של תלמידים בארה”ב; אחוז ניכר מהם יודע היום לייצר את התוכן ולא רק לצרוך אותו, בעזרת כלי הווב 2.0 השונים כמו בלוגים, וויקי, פליקר ויוטיוב.

במקביל לתלמידים, גם מחנכים מתחילים לזהות את הפוטנציאל של הכלים האלו ומנצלים אותם לטובת הבנה טובה יותר של הנלמד בכיתה. במאמר מעניין ב-Read/Write Web ניתן לראות כיצד מורה לאמנות מנצל את אפשרות כתיבת הערות על תמונות בפליקר לצורך שיעורי האמנות שלו, ולקרוא על ספריית הפודקאסטים של אוניברסיטת הרווארד.

עוד מקור מעניין לקרוא בו היא המצגת Trends and Impact of e-learning 2.0 שנוצרה על ידי סטפן דאונס, הגורו שאחראי על קיומו של המושג E-Learning 2.0.