*/

איך הגענו ל100,000 גולשים בבלוג שופרסל

השקה: פברואר 2013

הבריף: לייצר פתרון לחיבור אישי בין גולשי שופרסל לעולמות התוכן של  – בית אוכל ומשפחה. להביא ליצירת קשר אישי ומתן ערך אמיתי לגולשים ברשת בעזרת שופרסל.

 הרעיון:  הקמת בלוג לשופרסל ומינוי פרזנטורית.

הבלוג של שופרסל תוכנן להיות הרחבה של פעילות הפייסבוק ולאפשר יצירת תכנים מגוונים יותר. להביא לשיתוף גולשים ביצירת תכנים ולקשר בין עמוד הפייסבוק לתוכן נוסף, מורחב ורלוונטי. התכנים יסבבו את עולמות התוכן של אוכל, בית ומשפחה, ויכללו בין השאר מתכונים, טיפים, ועוד.

במסגרת השיווק בפייסבוק הבלוג יאפשר תגובות ולייקים בfacebook connect –  כל תגובה ו- Like שיעלו בבלוג יופיע גם בפיד של הגולש. ניתן יהיה להצביע למתכונים, או להגיב ולהוסיף טיפים.

התהליך:  לב התהליך היה בחירת הפרזנטורית שתייצג בצורה הנכונה ביותר את הערכים וה”אני מאמין” של שופרסל ברשת- חמימות וביתיות, מלווה במקצועיות חסרת פשרות. את החיפוש מיקדנו בקרב בלוגריות מובילות בתחום ניהול הבית, בישול וצרכנות, זאת, מתוך הבנה ששם נמצא את היכולת לייצר קשר אישי קרוב.

לא היינו צריכים לחפש רחוק.  מצאנו את הפרזנטורית בקהילת השופרסטאר –קהילת מובילי הדעה של שופרסל. שופרסטארית עם אחד הבלוגים המובילים בארץ- דפני פתיחה מבלוג מטבחונט, הידועה בשמה “דפני מטבחונט“.

עם עשרות אלפי כניסות מדי חודש, ואלפי עוקבים בעמוד הפייסבוק, דפני מנהלת את אחד הבלוגים העצמאים המובילים בארץ. מה שהקסים אותנו סופית, מעבר לכתיבה הנפלאה והאהבה הגדולה שעברה בכל פוסט ופוסט לנושאי הבית והבישול, זה התגובתיות הבלתי מתפשרת של דפני. לכל שאלה בבלוג או בעמוד הפייסבוק ראינו שדפני עונה במקצוענות, ומכל הלב. ידענו שמצאנו את שביקשנו.

בתהליך בחירת השם לבלוג ביקשנו ליצג את הבית והחום שמביאה איתה דפני ואחרי התלבטות בחרנו בשם “הרשימות של אמא”. הבלוג עוצב בהרבה אהבה עם נוכחות מינימלית למותג  והמלכת התוכן למרכז העניינים. הוספנו עשרות מתכונים ומלאי תכנים עשיר כבסיס לבלוג, והשקנו את הבלוג לעולם.

לשמחתנו הרבה, הבלוג התקבל באהבה גדולה. הגולשים נכנסו באלפים לכל אחת מהכתבות הגיבו ושיתפו את התכנים. החיבור אשר קיווינו לו, אכן נוצר, ומספרי הכניסות לבלוג הלכו וטיפסו באופן עקבי, כמו גם התגובות החמות של הקוראים, אשר לא הפסיקו להמטיר מחמאות על הבלוג ותכניו.

קידום הבלוג נעשה באמצעות עמוד פייסבוק של שופרסל ועל ידי contact marketing לתכנים דומים ברשת.

מה עבד טוב:  מאז תחילת התהליך הקפדנו על תוכן עם ערך אמיתי לגולש, המעטנו מאד בתוכן שיווקי של שופרסל וכך יצרנו תוכן שהגולשים לא היססו לקרוא לשתף או להחמיא לו.

מה לא עבד:  עם ההשקה הופתענו לגלות שהכניסות דרך המובייל מהוות כ30% מהתנועה בבלוג.  לא שיערנו שכמות הכניסות מהמובייל תהיה כה גבוהה ומיד התחלנו לעבוד על גרסת המובייל שעתידה להיות באוויר כבר בימים הקרובים.

תוצאות: 4 חודשים לאחר השקת הבלוג אנחנו עומדים על חצי מליון צפיות בכתבות, על ידי 100,000 יוניקים!

שופרסל בנתה נכס דיגיטאלי נוסף להעברת מסרי המותג וליצירת קשר עם גולשים.

ואת דפני כבר עוצרים ברחוב בשאלה: “את דפני משופרסל?”

הזדמנות להגיד תודה: רונן בר שלום מנהל אגף שיווק בשופרסל, דנה טוביש מנהלת שיווק דיגיטלי על שרצו לעוף איתנו הרחק, והאמינו בפרויקט. וכמובן תודה והמון אהבה ולדפני (פתיחה) מטבחונט.

וכמובן יש מתנה לחגיגות: פוסט חגיגות 100,000 יוניקים עם עוגה חגיגית במיוחד!

מותגים במדיה חברתית. האם פפסי תנצח את קוקה קולה

במדיה חדשה כמו המדיה החברתית ואולי כמו בכל דבר חדש  אלו שקובעים את הדרך הם אלו שפורצים אותה. עד כה נרשמו כמה וכמה פריצות דרך בולטות. חברת דל עם ערוץ המכירות בטוויטר שהובילה אחריה גל של חברות שחיפשו את דרכם למכור באמצעות קשר ישיר לגולשים, אחר כך הייתה זו סטארבקס עם אתר לשיתוף גולשים ברעיונות. היו סקיטלס שהפכו את אתר האינטרנט שלהם לעמוד טוויטר ופייסבוק והובילו דרך חדשה בשיווק בבאז, ונייק שחיברו נעל ספורט מצוידת בצ’יפ אלקטרוני מיוחד לרשת חברתית ייעודית לחובבי הספורט.

האחרונה שבפורצי הדרך או בעצם הלפני אחרונה הייתה קוקה קולה, שבמהלך מהיר יחסית הפכה למותג הגדול והפעיל ביותר בפייסבוק עם קרוב ל 4.5 מיליון גולשים. מה עשו בקוקה קולה. זיהו עמוד מעריצים גדול למוצרי החברה שמופעל על ידי שני גולשים. במקום להילחם בפולשים רכשו את העמוד על כותביו והפכו אותו לעמוד פעיל המעדכן מדי יום את הגולשים על עולם התוכן ועל הפעילויות של קוקה קולה. בהחלט פריצת דרך, ואז הגיע פפסי.

השבוע הודיעו בפפסי שהחברה קיבלה החלטה לא לפרסם בסופר בול האמריקאי ולהשקיע במהלך חדש במדיה חברתית. מי שעוקב אחרי עולם הפרסום יודע שבסופר בול יש הרבה כסף ובמיוחד במהלכים של פפסי שמעמידים מדי שנה במרכז סרטון הסופר בול שלהם סלב מהשורה הראשונה של עולם המוסיקה או הקולנוע.

אז מה עשו בפפסי, נתחיל במה הם לא עשו, הם לא קנו עמוד מעריצים בפייסבוק ולא רצו להגביר את קצת העדכונים על מה נעשה אצלם על בסיס יומי. בפפסי הלכו על כיוון אחר לחלוטין. החברה הקימה אתר שיתוף תכנים תחת הכותרת refresh project בו מוזמנים גולשים להציע  הצעות שישפרו או ירעננו אם תרצו את אמריקה במספר תחומים כולם קשורים בסוג מסוים של תרומה לקהילה.

הנושאים כוללים, חינוך, סביבה, בריאות ומזון ומחסה לנזקקים. סכום הפרסים למעלה ממיליון דולר בחודש. בפרויקט שייפתח בעוד שבועיים רשמית הגולשים יוזמנו להציע הצעות ולרוץ לקדם את ההצעה שלהם ברחבי הרשת. ההצעות שיזכו במרב ההצבעות יעלו לדיון של צוות מומחים שיקבע איזה פרויקט ראוי למימון.

התחום בו בחרה פפסי לפעול נקרא cause-related marketing שיווק שמשלב פעילות למען רווח עם פעילות שלא למטרת רווח. מדובר בתחום מוכר בעולם השיווק רק שבפפסי רתמו את המדיה החברתית בכדי להעצים את האפקט הן לצד השיווקי והן לצד המקבל כלומר החברה או הסביבה. למרות החיבור הטבעי בין מדיה חברתית לפעילות חברתית שעשוי לצמוח במהירות אם אכן יצליח המהלך של פפסי מדובר בתחום לא קל שהמפרסם נחשד בו באופן טבעי בציניות. במקרה של פפסי שלוקחת את כל זה בכל הכוח לעולם השיחה באינטרנט הפתוח לכל גולש להגיב הסיכון הוא גדול אף יותר.

אז האם נכון יותר לפעול במדיה חברתית כמו קוקה קולה או שפפסי עלו כאן על מהלך פורץ דרך שיחזק את המותג באופן משמעותי בהרבה מזה של קוקה קולה. כרגע אין כמובן דרך לדעת דבר אחד בטוח, המדיה החברתית מזמנת הרבה מאוד דרכים להוביל ולחדש וכמו תמיד אלו שיפרצו את הדרך יהיו אלו שיובילו אותה.